Logo
Печат на тази страница

Отглеждане на бегония (Begonia)

Бегония (Begonia) Бегония (Begonia)

Бегонията принадлежи към семейство Begoniaceаe (Бегониеви). Родина на това многогодишно тревисто растение са тропичните и субтропичните области на Африка, Азия и Америка. Според ботаниците, към този род принадлежат над 2000 хибрида. Родът носи името на Мишел Бегон (Michel Begon) – френски губернатор на остров Хаити (Republique ďHaïti) и ботаник.

Богатото видово разнообразие е разпределено в два основни класа - Листнодекоративни бегони и Цъфтящи бегонии...

Листнодекоративните бегонии

Те се отглеждат заради красотата на листната им маса. Сортовете са едролистни, с бързо нарастващи и обагрени в ярки цветове листа. Някои са покрити с власинки, други с брадавици, трети са гладки, лъскави, силно врязани или кленовидни. Към стъблата се прикрепват постредством дълги, месести и овласени дръжки. Цветовете са обагрени в бледорозово и нямат естетическия ефект на листата. Най-популярните представители на този клас са:

  • Begonia rex – има едри и яркообагрени, овласени листа;
  • Begonia Bowerae – характерни за вида са светлозелените петънца, разположени симетрично по оцветените от тъмнозелено до кафяво дребни листа.
  • Begonia masoniana – листата са светло зелени с тъмни ивици, разположени около главната жилка и наподобяващи формата на малтийски кръст. По цялата петура са разположени множество нежни брадавици.
  • Begonia heracleifolia – листата са тънки, нежни, кленовидни и силно врязани;
  • Begonia burchellii – листата са гладки, тъмнозелени и лъскави отгоре и червеникави от долната страна. Свързват се с месестото и късо стъбло посредством червеникави, овласинени дръжки.

Цъфтящи бегонии

Цъфтящите видове представляват мини храстчета. Цветовете са еднодомни – мъжките са кичести, а женските прости, с едър и месест плодник. Цъфтежът е обилен, обагрен в бяло, жълто, розово, червено и техните нюанси. Някои видове са вечноцъфтящи, при други цъфтежът има сезонен характер. Представители на този клас са:

  • Begonia elatior – цъфти през зимата с едри и кичести цветове, изключително взискателна към светлината и влагата, деликатен и труден за отглеждане вид;
  • Begonia Corallina de Lucerna – стъблото е високо и слабо разклонено, листата имат сърцевидна форма, обагрени са отгоре в светло зелено и са обсипани със сребристи петънца, а долната страна има коралов цвят. Гроздовидните розово-червени цветове се появяват през пролетта и лятото.
  • Begonia cemperflorens – стъблото е разклонено и компактно. Листата са овални, обагрени в зелено или червеникаво, с восъчен налеп. Растенията са сукулентни и цъфтят през цялата година;
  • Begonia tuberhybrida – има два вида стъбла – многогодишно – подземна грудка и едногодишно – израства от грудката всяка пролет и умира в началото на зимата. Цветовете са мъжки – само с тичинки и женски – само с плодник;

Каскадна висяща бегония (Begonia)Местообитание на бегонията

Като цяло бегониите се развиват добре при температура 18-20° С, а през зимата не по-ниски от 16° С. Изключение прави Begonia rex, която изисква целогодишно 22-25° С.

Растенията са светлочувствителни. Целогодишно изискват много добра осветеност, с еднакъв интензитет и не понасят преките слънчеви лъчи. Единствено Begonia cemperflorens предпочита пряката слънчева светлина.

Грижи за бегонията

Бегонията не понася както изсъхване на почвата, така и преовлажнаване или застояване на водата. През пролетта и лятото се полива обилно, през есента и зимата – умерено. Водата трябва да е престояла и мека, а при поливките се внимава да не се мокрят листата. Водните капки увреждат листната маса. По тази причина, високата въздушна влажност, която изискват, се осигурява чрез поставяне на саксията върху съд с мокър мъх или торф. Директно пръскане на листата се прави при Begonia heracleifolia.

За подхранване се използват съответните универсални течни торове (за листно декоративни и за цъфтящи растения според вида на бегониите). Торенето се извършва ежеседмично.

Най-подходяща за развитието на цъфтящите бегониите е почвената смеска от равни части листовка и угнил оборски тор. Към нея се добавя незначително количество промит речен пясък. Почвата трябва да е добре дренирана и с киселинна реакция рН 5,5-6,5. При листнодекора-тивните видове смеската се състои от листовка, чимовка, угнил оборски тор и промит речен пясък в съотношение 1:2:1:0,5.

Begonia tuberhybrida се развива добре и в малки съдове, но листно-декоративните видове, които развиват силно коренище се нуждаят от пресаждане всяка пролет.

Вредители по бегонията

Най-често срещани болести по бегониите са: сивото гниене, стъбленото гниене, бронзовостта и брашнестата мана.

Сивото гниене поразява всички части на бегонията и най-вече младите листа. Заболяването е гъбично и се проявява при преполиване и влажност на въздуха над 90%, съчетани с температури под 16° С. За да се спре разпространението, заболелите части се премахват и се извършва пръскане с подходящ фунгицид.

Стъбленото гниене се проявява при отглеждане на растенията в неподходящи условия. Заболелите части се отстраняват и растението се премества в подходяща среда.

Бронзовостта се изявява в появата на единични или групирани бронзови петна по листата и те постепенно пожълтяват и изсъхват. Заболялото растение не може да бъде спасено и се изгаря, за да се ограничи разпространението на заразата върху останалите цветя.

Брашнестата мана е пагубна за растенията от този вид. Препоръчва се превантивно пръскане на младите растения с фунгицид и предпазване от преовлажняване. Ако вече са налице признаците на заболяването, най-добре е цветето да бъде унищожено. По този начин се спира развитието на брашнестата мана при останалите растения в жилището.

Коренище на листно-декоративна бегонияРазмножаване чрез разделяне на коренището

През пролетта, при пресаждане на листнодекоративните бегонии, коренището се разделя на няколко части и всяка се засажда в съд с подходяща почва...

Размножаване чрез базални резници

След израстване на младите филизи и при достигане на височина 5-10 см, те се отстраняват от грудката с помощта на остър цветарски нож или се откъсват с ръка.

Грудка на бегония с поникнали стъбълца

За да се предпази от зарази, грудката се обработва със сяра на прах и не се полива 2-3 дни. Резниците веднага се поставят във вкоренител, след което се засаждат в смеска от 2 части торф и 1 част едър пясък. Когато не се използва вкоренител, засаждането се извършва след 2-3 часа, след като раната е засъхнала. Оптималните условия за вкореняване са: температура 20-23° С, светлина и достатъчно влага. За вкореняването са необходими 2-3 седмици...

Стъблени резници от бегония

Размножаване чрез стъблени резници

От здравите и жизнени филизи се вземат резници с дължина около 10 см. Отрезите се правят с остър нож. Премахват се най-долните листа,всички цветове и цветни пъпки, а по-големите листа се съкращават наполовина. Така подготвените резници се засаждат в нормално овлажнена и лека почвена смес...

Размножаване чрез листни резници

Използват се само здрави и свежи листа (със или без дръжка). Резници от лист на бегонияС остър нож дръжката се отрязва ниско, непосредствено до самото стъбло. Оставянето на стърчащи дръжки освен лоша визия, увеличава възможностите за бактериална зараза на растението. Листът се обръща с жилките нагоре, и се разрязва на триъгълници, като върхът им съвпада с центъра на листото. За някои видове се препоръчва разрязване на квадрат или петоъгълник, но каквато и форма да бъде избрана, винаги резникът трябва да съдържа част от главните жилки, защото от тях се образуват корените. Резниците се поставят внимателно в почвената смеска (с върха надолу), мястото около тях се уплътнява и се полива внимателно. След отцеждането на водата, съдът се покрива със стъкло или полиетилен. Периодично покритието се снема за отстраняване на образувалия се конденз. След вкореняване, растенията се изваждат внимателно, заедно с почвата около тях и се засаждат в самостоятелни съдове. От един лист могат да се получат 10-20 нови растения...

Засадени резници от лист на бегония     Поникнали бегониии от листни резници

Размножаване чрез семена

Семенна кутийка на бегония

Семенна кутийка

Семена от бегония

Семена

Поници на бегония

Поници

Семената се засяват през март. Изискват се висока влажност и температура 20-22° С. Разсадът се пикира, когато пониците достигнат височина 3-4 см. Този метод изисква повече време. Цъфтеж може да се очаква през юни-юли...

Подходящи съдове за засаждане

Съдовете в които ще засаждаме бегониите е желателно да са с размери Ф11-15 за да се радваме на обилен цъфтеж. Те могат да бъдат креамични саксии, дървени сандъчета/кашпи или пък ратанови кошници/кашпи...

Кошници/кашпи от ратан

Кошници/кашпи от ратан...

Керамични саксии

Керамични саксии...

Дървени сандъчета/кашпи...

Дървени сандъчета/кашпи...

Цъфнали бегонии...


Допълнителна информация в Енциклопедията за:
Begonia Bowerae, Begonia Corallina, Begonia Elatior, Begonia Rex

Последна промяна: Сряда, 22 Юни 2016 14:44

Свързани статии (по етикет)



Влезте, за да коментирате

ВХОД | РЕГИСТРАЦИЯ
© Elegantz Ltd. www.elegantz.bg Всички права запазаени...