Logo
Печат на тази страница

Да си отгледаме ароматен тютюн

Тютюн (Nicotiana)... Тютюн (Nicotiana)...

Тютюнът (Nicotiana) принадлежи към семейство Картофови (Solanaceae). Познати са над 60 вида, най-разпространен, от които е Nicotiana tabacum. За родина на тютюна се приема Централна Америка, където вирее като многогодишно растение. През XVI век емисарят Жан Нико внася първите тютюневи семена. Така от кралските дворове на Франция и Португалия започва разпространението на растението в Европа, а ботаниците включват в наименованието му фамилията на френския дипломат.

В резултат на дългогодишни селекции ботаниците са създали сортовете с висока декоративност Nicotiana alata, Nicotiana sylvestris и Nicotiana x sanderae, които заемат своето подобаващо място в градините, но поради по-суровите климатични условия са отглеждани като едногодишни.

Nicotiana alata (Jasmine tobacco)...

Nicotiana alata

Nicotiana sylvestris...

Nicotiana sylvestris

Nicotiana x sanderae...

Nicotiana x sanderae

Стъблата на тютюна са изправени с височина 40-60 см. При някои хибриди, ароматният храст достига до 120-130 см, но съществуват и хибриди-джуджета, които се отличават с доста скромен ръст (20-30 см). Короната е компактна. Гъсто разположените елиптични листа имат леко заострени върхове и наситен зелен цвят. Долните листа са вълнообразни и по-едри, а горните са ланцетни. Имат характерно за вида, нежно овласяване и са лепкави при допир. Цветовете са фуниевидни, едноцветни, петделни венчета - бели, кремави, жълти, розови, червени и зелени, разположени по 2-3 върху цветоносна дръжка. При някои сортове цветовете се разтварят вечер, други - през деня. Имат нежен аромат, който се засилва вечер и след дъжд.

Растението се размножава чрез семена, които за ранен цъфтеж трябва да се засадят в края на февруари и началото на март. В търговските вериги, градинските центрове и Интернет се предлагат семена на нови хибриди с по-висока поносимост към неблагоприятните условия и по-едри цветове, но при закупуването трябва да се обърне внимание на характеристиките на вида и особеностите при отглеждане, обозначени на опаковката. Поради минималните си размери, за по-равномерното разпределение върху засевната площ, семенцата се смесват с пресят речен пясък и след полагането им не се покриват с почва, а само се оросяват. При постоянна температура 24-25ºС и повишена въздушна влажност, поникват за 2-3 седмици. Петнадесет дни след поникването се извършва пикиране, при което стръкчетата се разполагат на 4 см едно от друго. Преди засаждане в градината, разсадът се климатизира. Младите растения се нуждаят от температури над 10ºС, т.е. засаждането не трябва да се извършва прекалено рано, преди риска от слани да е отминал и температурите да бележат тенденция към повишение.

Изложението трябва да е слънчево или полусенчесто, но задължително защитено от вятъра. Поради силната токсичност на всички части на растението, мястото трябва да е правилно подбрано и от гледна точка на безопасността - далече от дома и местата, определени за игра на децата. Подходяща е леката, богата на хранителни вещества, отцедлива почва. Най-често се използват субстратите за балконски цветя и глинесто-хумусна градинска пръст. При засаждането на постоянно място се осигурява минимално разстояние между стръковете 35-40 см, а при контейнерно отглеждане, едно стръкче се засажда в по-обемен съд. Растенията имат висока потребност от влага и хранителни вещества. Изискват по-чести поливки с умерени количества мека вода и се подхранват ежеседмично с универсален тор за цъфтящи растения.

Цъфтежният период настъпва в началото на юли и продължава до края на есента. За да не се изтощава растението, прецъфтелите цветове трябва да се отстраняват редовно, преди образуването на семенцата. Възможно е след първата цъфтежна вълна, тютюнът да образува по-малко нови пъпки. В този случай стръкът се изрязва на десетина сантиметра над почвата. Въпреки драстичната мярка, короната ще се възстанови бързо и храстчето отново ще се обсипе с цветове. Растението е непретенциозно, може да оцелее на сянка, леко засушаване и по-ниски температури, но поради по-стресовите условия при които се развива, цъфтежът ще бъде значително по-слаб.

Декоративният тютюн страда от гъбични заболявания, които поразяват кореновата система и унищожават цялото растение. Препаратът Gaupsin e в състояние да се справи успешно с инфекцията. Приготвя се разтвор от 20-25г в литър вода със стайна температура, с който растението се опръсква. Тютюнът се напада от охлюви, листни въшки, колорадски бръмбари, белокрилки и гъсеници. За постигане на по-ефективни резултати, се избира инсектицид, съобразен с вида на вредителя.

Поради своята непретенциозност декоративният тютюн се настанява трайно в българската градина. Използва се в паркостроителството за оформяне на ефектни цветни петна сред тревните площи. Последните тенденции са свързани със засаждането му в контейнери за украса на балкони и веранди. Поради токсичността му, не е удачно да се използва при аранжиране на букети.

Тютюнът е отровен при поглъщане, а ароматът му може да предизвика главоболие. По тази причина се налага спазването на някои задължителни мерки за безопасност като: използване на предпазни ръкавици при работа, измиване на ръцете след допир и ограничаване достъпа на деца до растението.


Последна промяна: Неделя, 30 Юли 2017 21:12

Свързани статии (по етикет)



Влезте, за да коментирате

ВХОД | РЕГИСТРАЦИЯ
© Elegantz Ltd. www.elegantz.bg Всички права запазаени...